Do poczytania #1

Coraz większą część tego bloga zajmuję ja, nie Beethoven i musicie liczyć się z tym, że nie wszystkie wpisy będą w psiej tematyce. Jako zagorzały książkoholik zapraszam Was do pierwszego zbioru książek do poczytania. Kilka kategorii, kilkoro autorów i moje odczucia – to znajdziecie w dzisiejszym wpisie 🙂

Obyczajowe

19 Razy Katherine – Colin Singleton, nastolatek uwielbiający anagramy, ma pecha do kobiet o imieniu Katherine. Tylko z takimi się umawia, a właśnie rzuciła go 19 dziewczyna. Uczy się szybciej niż inni, fascynują go rzeczy, które my byśmy zapomnieli minutę po ich przeczytaniu, a jeden z bohaterów opisał go tak:

– (…) Czy on się wszystkiego po prostu uczy na pamięć?

– (…) Gdybyśmy ty czy ja przeczytali książkę o, na przykład, prezydentach, i dowiedzielibyśmy się, że William Howard Taft był najgrubszym prezydentem, tak grubym, że pewnego dnia po prostu zaklinował się w wannie, to by poruszyło jakąś strunę w naszych umysłach i zapamiętalibyśmy ten fakt, co nie? (…) Ty i ja przeczytalibyśmy książkę i znaleźli w niej może trzy interesujące informacje. A dla Colina wszystko jest intrygujące.

– Hassan, bohater

Pierwsze wrażenie było… słabe. Historia z perspektywy wszystkowiedzącego chłopaka nie zachęcała, a długie zdania z przytłaczającą ilością informacji skutecznie odpychały od dalszej lektury. Postanowiłam się jednak nie poddawać, a po kolejnych minutach czytania, wsiąkałam w książkę coraz bardziej. Niezbyt skomplikowana jednowątkowa fabuła ukazuje prawdziwe oblicze życia Colina. Niejednokrotnie odrzucony, niezrozumiany przez rówieśników chłopak szuka sposobu na zabłyśnięcie w świecie. Co z tego będzie? Czy jego geniusz zaowocuje?

Żółwie aż do końca – wciągająca historia Azy, młodej dziewczyny ze stanami lękowymi. Okrzyknięta najbardziej osobistą książką Johna Greena wyjaśnia sposób myślenia jakim jest spirala lęku.

Problem ze spiralą myślową jest taki, że kiedy ruszasz nią do wewnątrz, nigdy się nie kończy – po prostu zacieśnia się w nieskończoność.

– Aza, główna bohaterka

Dzięki tej książce jestem krok bliżej zrozumienia ludzi ze stanami lękowymi. Właściwie, mogę stwierdzić, że wiem jak działa ten mechanizm. Niesamowite przemyślenia Azy sprawiają, że sam zaczynasz zastanawiać się nad codziennymi sprawami, do których wcześniej nie przywiązywałeś uwagi. Dziewczyna błąka się w świecie szukając odpowiedzi na niekończące się pytania, stara się normalnie funkcjonować. Pomaga jej w tym jej terapeutka, matka i przyjaciółka. Ale czy jest w stanie zacząć żyć normalnie?

Thrillery

Dziewczyna z Brooklynu – thriller na pograniczu obyczajówki i kryminału, trzymający w niepewności do samego końca. Szczęśliwa para ma za trzy tygodnie wziąć ślub, ale podczas jednej z rozmów przy zachodzącym słońcu stało się coś nieoczekiwanego. Anna wyjęła telefon, otworzyła plik i pokazała go Raphaelowi. Oszołomiony wstał i odszedł. Gdy wrócił, Anny już nie było. Od tamtego momentu wciąż jej szuka.

Najwyraźniej Sabato miał rację: „Prawda jest wspaniała w matematyce i chemii, ale nie w życiu.”

– Clotilde Blondel, bohaterka książki

Jestem wielką fanką kryminałów, a pierwszą książką Musso, którą przeczytałam był „Telefon od anioła”. Spokojna obyczajówka z kilkoma zagadkami była idealna jako lekka lektura. Natomiast „Dziewczynę z Brooklynu” pochłonęłam w jeden dzień. Akcja dynamicznie się zmienia i trzyma czytelnika w niepewności. Gdy Anna znika, okazuje się, że nie wiemy o niej nic, prócz tego jak się nazywa i gdzie mieszka. Po rzekomym rozwiązaniu zagadki następuje jeszcze większe jej poplątanie, a chaotyczne spojrzenia na kartkę próbują zrozumieć co się właśnie stało.

Oszołamiająco poplątany thriller. Po raz kolejny Musso dezorientuje i zachwyca!

– „Le Parisien”

Ponieważ Cię kocham – thriller z wieloma tajemnicami, które nie powinny wyjść na światło dzienne. Losy czterech postaci łączą się ze sobą, jednak co wspólnego może mieć psycholog, rozpieszczona córka milionera i nastolatka bez grosza? Niesamowite zakończenie sprawia, że chce się przeżyć tą opowieść na nowo.

Oto i stoją wszyscy troje w odległości paru metrów od siebie, na tej niewielkiej scenie (…). Mark, Evie, Alyson. Nie znają się, nigdy ze sobą nie rozmawiali, ale coś ich łączy. (…) Za kilka minut wsiądą do tego samego samolotu. Ich życie ulegnie zmianie.

– cytat z książki

Czy psycholog mający kiedyś tak wspaniałe życie u boku sławnej skrzypaczki może przezwyciężyć lęk i traumę przeszłości? Jak potoczą się losy całej trójki?

Fantasy

Prawdodziejka – ciekawa historia stworzona w świecie o interpretacji magii, jakiej jeszcze nie znałam. Z cyklu w języku polskim ukazała się już druga część o tytule „Wiatrodziej”.

(…) noszenie broni na widoku publicznym zaprowadzi cię na stryczek. – Obrócił się na pięcie, odmaszerował trzy kroki, po czym zawrócił – Myśl, Iseult! Myśl!

Dziewczyna zacisnęła usta. Bądź jak kwiat, jak kwiat na tafli jeziora.

– Iseult, bohaterka książki

Młode czarodziejki, więzisiostry, wpadły w tarapaty. Znowu. Na ich drodze staną niejedni po trzykroć przeklęci strażnicy, zdeterminowany Krwiodziej i wiele innych. Czy znajdą chociaż jedną osobę, która nie pragnie ich zagłady? Humor, prawdziwa przyjaźń, zuchwałe kradzieże, magia – to wszystko znajdziecie w „Prawdodziejce”.

Baśnie Barda Beedle’a – świetne uzupełnienie sagi o Harrym Potterze zawierające 5 opowieści tak dobrze znanych tamtejszym dzieciom, jak nam Kopciuszek czy Śpiąca Królewna. Baśnie wzbogacają notatki Dumbledore’a, a J.K.Rowling napisała o nich tak:

(…) Dumbledore ujawnia w swoim komentarzu nieco mniej, niż wie – albo podejrzewa – o ostatniej baśni zamieszczonej w tym zbiorze. Wynika to chyba z przekonania, które wiele lat temu Albus Dumbledore wyraził w rozmowie ze swoim ulubionym i najsłynniejszym uczniem: „Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nią obchodzić ostrożnie. „

To wszystko na dziś 🙂 A Wy? Co czytacie?

Do poczytania #1
Przewiń na górę