Jeśli możesz być sobą, to dlaczego próbujesz być kimś innym?

Emocje, wybory, pasje. Różnimy się między sobą. Każdy jest inny, woli robić coś innego, jeść coś innego czy inaczej się ubierać. I to jest całkowicie normalne. Dlaczego więc coraz więcej osób próbuje być kimś innym?

Idziesz ulicą i widzisz nadchodzące trzy dziewczyny. Zimno im strasznie, bo ich trzęsienie się widać na odległość. Krótkie spodnie, rozpięta kurtka, gołe kostki. No i oczywiście markowe buty.

Kurde, też byś się tak ubrał. One przecież wyglądają fenomenalnie. Patrzysz na siebie: czapka, szalik, gruba kurtka i ciepłe buty. Nie komponuje się to wspaniale. Ehhh, chciałbyś chociaż raz móc wyglądać jak one.

Może to dla niektórych brzmi absurdalnie, ale tak właśnie jest. Rezygnujemy z oryginalnego hobby na rzecz czegoś pospolitego (o oryginalności pasji mówiłam już tutaj). Tracimy siebie, stając się kolejną wyprodukowaną osobą w firmie Wszystko Identyczne. Ale czy warto?

Bycie sobą to najlepsze co możemy zrobić. Życie w zgodzie ze samym sobą nie jest niestety takie proste. Musimy odważyć się zrobić krok w drugą stronę niż tłum. Wyjść z przepełnionej drogi i skręcić w naszą własną ścieżkę. Jak?

Dla mnie najważniejsza jest pasja. Robimy to co chcemy, gdzie chcemy i jak chcemy. Bo możemy. Jednak jest kilka rzeczy, które są przydatne w odnajdywaniu samego siebie:

  • Co umiem zrobić – mapa myśli, wypunktowanie, schemat. Forma dowolna, ja gustuję w mapach myśli, są łatwe do zrobienia i w każdej chwili można je rozbudować. W tym ćwiczeniu chodzi o zauważenie jak wiele możliwości mamy przed sobą. Możemy być kim chcemy. Ja na przykład umiem gotować, szydełkować, robić zdjęcia (na poziomie niezbyt wysokim, ale nadal zadowalającym), grać na gitarze, śpiewać, pisać wiersze, i tak dalej, i tak dalej. Świetne lekarstwo na nudę czy brak wiary w siebie. Nagle się okaże, że możesz coś zrobić!
  • Moje wady i zalety – jedna z trudniejszych dla nas rzeczy. Każdy potrafi wymienić swoje wady, jednak wiele osób ma problem z zaletami. Według mnie najłatwiej jest zrobić tabelkę, podzieloną na dwie kolumny. Za każdą wpisaną zaletę jemy cukierka. Tylko musimy być uczciwi! Za wadę nie dostajemy nic, ale jeśli masz problem z wypisaniem właśnie ich, to postaw sobie tabliczkę czekolady obok. Za każdą wadę zjedz jedną kostkę. Bardzo przyjemnie się tabelkę uzupełnia, uwierzcie mi. Tylko uważajcie żeby nie pobrudzić wszystkiego słodyczami!
  • Level 10 Life – znane też jako Koło Życia. Rysujemy koło, a w nim 9 mniejszych. Tak, abyśmy otrzymali 10 okręgów do zamalowania. Ćwiczenie polega na ocenieniu różnych kategorii w naszym życiu. Przykładowo uczelnia, praca, relacje, związek, finanse, zdrowie, pasja, rodzina. Staramy się żeby tych dziedzin było 10. Potem według naszego zdanie kolorujemy nasz obecny poziom, np. szkoła 7, praca 8, finanse 4. Wtedy obok koła piszemy numerki tych kategorii i zastanawiamy się co możemy zrobić, żeby sytuację poprawić lub utrzymać w takim stanie w jakim jest. Mogą to być cele na miesiąc, pół roku czy rok. Warto mieć zawsze takie koło i oceniać postępy. Ja trzymam swoje w bullet journal.

Są to 3 sposoby na bycie bliżej zrozumienia samego siebie. Zdecydowanie zachęcam, bo warto.

Kończąc – dlaczego bycie sobą jest takie ważne?

Nasze sumienie i podświadomość współpracują. Stajemy się szczęśliwsi, że możemy być tym kim chcemy. Żyjemy w zgodzie z samymi sobą. Nie okłamujemy się, że przecież my lubimy czarny. Że to sushi jest wspaniałe. Nie. Wiemy co lubimy i żyjemy według naszych zasad.

Bądź sobą, uczyń ten świat lepszym niż wczoraj. Bo jesteś wyjątkowy.

Jeśli możesz być sobą, to dlaczego próbujesz być kimś innym?
Przewiń na górę